Ana Sayfa / CASE IH Hakkında / Tarihçe

TARİHÇE

TürkTraktör 1 milyonuncu traktörünü üretti.

Cyrus Hall McCormick mekanik orak makinesini icat etti. Cyrus Hall McCormick mekanik orak makinesini Steele's Tavern, Virginia’da tanıttı. Makine günde 10 acres biçebilecek güce sahip olup, beş kişinin işini yapabilecek kapasitesi vardı. Daha sonraları kendikendine biçen bir alet daha ekleyip, bir kişinin günde 40 acre biçebileceği kapasiteye yükselti. Bu makineyi 1834 yılına kadar patentletmedi.

Jerome Increase Case, Racine Threshing Machine Works Racine’i, Wisconsin’de kurdu.

Cyrus Hall McCormick, McCormick Harvesting Machine Company’yi Chicago, Illinois’de kurdu.

McCormick'in mekanik biçer-döveri, Londra’daki Crystal Palace’da Kralliyet Sergisinde (Royal Exposition) Altın Madalya’yı kazanır. McCormick Avrupa pazarına girdi.

Jerome Increase Case, J.I. Case and Company’yi kurar. Kendine üç ortak alır. Bunlar: Messena Erskine, Robert Baker ve Stephen Bull’dur. Bundan sonra ‘Büyük Dörtlü’ olarak tanınırlar. Four."

J.I. Case ve Şirketi ilk buhar makinesi ile çalışan traktörü üretti. The Old No. 1 olarak bilinen ilk model, Smithsonian Enstitüsünde sergilenmektedi. Traktöre, tekerlek monte edilmiş olsa bile, hala atlar tarafından çekilerek çalışır ve yalnızca kayış gücü için kullanılırdı.

J.I. Case ve Şirketi ilk buhar makinesi ile çalışan traktörü üretti. The Old No. 1 olarak bilinen ilk model, Smithsonian Enstitüsünde sergilenmektedi. Traktöre, tekerlek monte edilmiş olsa bile, hala atlar tarafından çekilerek çalışır ve yalnızca kayış gücü için kullanılırdı.

Büyük Şikago Yangını orijinal McCormick fabrikasını yok etti. Case, McCormick için makineler üretmeyi teklif etti fakat McCormick red etti ve Şikago’nun güneybatısında McCormick Works isimli daha büyük bir fabrika kurdu.

McCormick çelik biçer-bağlar makineyi asıl biçerdöver makineye ekledi. Bu ek makineyi 1877 hasadı için üretti.

Case ilk kendi gücüyle hareket eden çekişli buhar makinesini yaptı. Fakat makineyi yönetmek için hala atlar kullanılıyordu.

J.I. Case Threshing Company ‘Büyük Dörtlü’ ortaklık bitince şirketleştirdi.

McCormick ilk McCormick Daisy Orak makinesini üretti.

Jerome Increase Case, Minnesota’daki bir çifliğe gitti. Orada çiftçinin ve yöre bayinin tamir edemediği bozuk bir harman dövme makinesini kendi tamir etmeye çalıştı. Ne yazık ki kendisi de bozuk makineyi tamir edemedi ve kızıp onu ateşe verdi. Çiftiçiye yepyeni bir makine yollardı. Case fabrikasından böyle bozuk bir ürün çıktığı için çok üzülür.

Case dünyanın en büyük buharlı makine üreticisi olur.

Case ‘Paterson Tractor’ diye bilinen ilk benzinle çalışan traktörü yapar. Case gelenekçi biçerdöver şirketlerin arasında bir ilk olup gazlı traktorü üretir. Maalesef bu traktör başarılı olamaz. Case 1911 yılına kadar başka bir gazlı traktör üretmez.

International Harvester Company, Deering Harvester Company’den doğar. Plano Manufacturing Company, the Champion Line ve Milwaukee Harvester Company Temmuz 28, 1902de kurulur. International Harvester tohum biçer-bağlar piyasasının yüzde 90ını temsil ediyordu. Oylama yetkisi Cyrus McCormick, Jr., Charles Deering, George Perkins and J.P. Morgan’ın elindeydi. Bu kişiler konsolidasyonu düzenleyen ve onu finanse edenlerdi.

Ilk International Harvester Company Friksiyon Sürüşlü Traktör, ünlü International Harvester’s sabit gaz motoru ve bir Morton şasisi ile üretilmiştir.

International Harvester ‘Titan’ traktörü tanıtır. Şirketin Kurulu, traktöre eski Yunan mitolojisindeki çok güçlü ve çok büyük olan Titan figüründen esinlenip bu ismi vermiştir. Böylece International Harvester’in traktör mottosu doğmuştur: Ebat ve güç. 1911 Case ilk benzinli traktörünü piyasaya sürer. Bu 30-60 dır.

International Harvester ilk ticari PTO (elektrikli-mekanik çalıştırma)yu geliştirir.

Bert Benjamin the Farmall ismini verdiği ilk başarılı (row crop) dizili hasat traktörünü üretir. Aynı yıl patent almak için başvurur. Traktör artık ‘Farmall Regular’ olarak bilinir. Traktörün yenilikçi bir tasarımı vardı ve çok hafifti ama ağırlık oranına göre çok yüksek bir güce sahipti. Önü dar ve tek kılavuz tekerlekliydi ve ekim yapılacak arazi için çok hassas bir direksyona sahipti. Bu araç tüm traktörlerin yaptığı işlevlerinin birleştirilmiş bir sistemi olmuş ve ekim, tarla sürme ve hasat için uygun gerekli araçları barındırır.

Harvester Red #50 tüm International Harvester traktörleri, tırtıl zincirli vinç ve Kasım 1, 1936 güç üniteleri için uygundur. 1939 International Harvester ikinci jenerasyon Farmall – Harf Serisini – 9 Ağustos, 1939da tanıttı. Bu seri A ve B (küçük ebatlı), H (orta ebatlı), ve M (büyük ebatlı) traktörleri içerir.

1943 International Harvester ilk başarılı mili olan pamuk toplayıcını üretir. "Old Red" bir Farmall Tractor H’in üstüne monte edilmişti. Her ikisi de Smithsonian Enstitüsüne bağışlanmıştır.

Farmall’ın Harf Serisi yerini yeni Sayı Serisine bırakır.

John Steiger ve oğulları Douglas ve Maurice ilk Steiger traktörlerini 1957-58 kış ayında, Red Lake Falls, Minnesota’daki çiftlik ambarlarında başarılı bir şekilde üretirler. Ailenin, piyasada bulunan ticari traktörlerden daha güçlü beygir gücüne sahip bir traktöre ihtiyaçları vardı. Yaptıkları traktörün ağırlığı 15.000 pound civarındaydı ve bu aracı aile çiftlik işlerinde 10 sene kullandı. 1958 Loren Tyler, Tyler Manufacturing’i kurar ve çekiş tipli kuru dağıtıcı ve su gerektirmeyen uygulayıcılar üretir. 1962 International Harvester, Farmall ve International 706 ile 806 modellerini daha modern bir tasarım, daha güçlü beygir gücü ve daha uzun vadeli kalite güvenliği ile piyasaya sürer. 1963 Case’in İnglitere, Fransa, Güney Amerika, Brezilya ve Avustralya’da 125 distribütörlük ve bağlı ortaklığı ve diğer ülkelerde 15 lisanslı şirketi var. Amerikadaki üretimin %20si ihraç edilmektedir.

Steiger ailesi ticari traktör yapımına karar verir. Douglas Steiger baş tasarımcı olurken Maurice Steiger üretimi denetler. 5 araç Steigerlerin ambarında tasarlanıp üretildikten sonra satışa sunuluyor. Steiger marka traktörler tipik bir açık renk yeşil ile boyanıyor. 1965 International Harvester, Farmall ve International 1206 piyasaya sürer. 100 beygir gücünden daha fazla güce sahip olan bu araç, sıralı ürün traktörü (row crop tractor) endüstrisinin 100 beygir gücünden fazla güce sahip ilk traktördür.

Case’in Old Abe logosu daha yeni ve modern bir logo ile değişir.

International Harvester, yeni V-8 motorla çalışan International Farmall 66 serisini piyasaya sürer.

Case'in Tarım Ekipmanları Bölümünün renkleri Güçlü Kırmızı (Power Red) ve Güçlü Beyaz (Power White) olur. 1954den beri kullanılan Meşale Kırmızı (Flambeau Red) ve Çöl Kumu (Desert Sand) artık tarih olmuştur.

International Harvester Axial-Flow döner hasat konseptini, 1440 and 1460 model kombinesi ile tanıtır. Axial-Flow technolojisi harmanlamayı ve tohum kalitesini geliştirmekle kalmamış aynı zamanda traktörün bakımının daha kolay yapılabilmesi için daha az aksam konulmuştur. Şirkete bu konsept $56 milyona mal olmuştur. Ayrıca tasarımı, üretimi ve test etmek için de bir milyon adam-saat harcamıştır. Zamanla diğer önemli ekipman üreticileri International Harvester tarafından bulunan bu döner kombine tasarımın bir versiyonunu geliştirmiştir.

International Harvester yenilikçi 2+2 sıralı ekin (row crop) mafsallı traktörü üretir. Bu traktörde direksiyon aracın arka yarı bölümünde yer alır.

Steiger Panther 2000 traktör piyasaya sunulur. Tam otomatik 12-vites, elektronik kontrol, rahat ve çok lüks şöför mahalli ve PFC hidrolik ile donanmış ilk modeldir.

Case, 94 seri traktörlerin renklerini siyah ve beyaz olarak değiştirir. Hükümet kuralları kurşun içeren boyaların kullanımını yasaklar. Tüm kırmızı ve sarı boyalar kurşun içeriyordu.

Case 94 serisinin yeni görünümlü 4WD traktörü tanıtır ve aynı zamanda şirketin bu güne kadar ürettiği en güçlü birimi olan 4994ü de piyasaya sürer. Model 4994 üreticinin 400 gross beygirgücü olarak sınıflandırdığı bir motoru vardı ve turboşarjlı V-8’e sahiptir.

Amerikan Adalet Bakanlığı Case'in International Harvester’ı devralmasını onaylar. Yeni organizasyonla -- Case IH – ikinci en büyük ziraat ekipmanları üreticisi olur. Bu kombinasyon pazar payının yükselmesine, daha geniş ürün yelpazesine ve daha fazla sayıda bayi organizasyonuna olanak tanımıştır.

Steiger Tractor Incorporated, dünya tarım ekonomisindeki zorluklar yüzünden Iflastan korunmak için 11ci Madde için başvuruda bulunur. Tenneco Inc. –o zamanki Case IH’in ana şirketi - %25 kapasite ile çalışan Steiger fabrikasını satın alır.

Case, IH Magnum traktörü tanıtır. Bu traktör, International Harvester ve Case’in birlikte üretttikleri tüm-yeni bir mühendislik ürünü olmuştur. Case IH Steiger traktörlerin ilk kırmızı 9100 serisi üretilir. Case yeşil Steiger traktörlerinin üretimini 1989a kadar sürdürür. Fortune dergisi Case IH kombineyi, tohum ekme ve yükleyici/çapa konusunda Amerika’da üretilen en iyi ürünler grubuna sokar.

Case IH, İleri Tarımcılık Sistemini (Advanced Farming System (AFS) sunar. Bu son teknoloji harikası, ziraatçının ürünlerini satelit teknolojisi ile kontrollerini sağlar ve prodüktiviteyi azamiye çıkarmalarına yardımcı olur.

Case IH, Avusturya’daki Steyr Landmaschinentechnik GmbH of St. Valentin’ın hisselerinin çoğunu satın alır. Bu fabrika, dağlık yerlerde yapılan tarım için gerekli özel traktörlerin üretimi ile ünlüdür. Steiger Quadtrac traktör tanıtılır. Bu 360-beygir gücü ile çalışan taşıt birbirinden bağımsız çalışan 4 ayrı lastik, taşıtın toprakla temasını daha da güçlü kılar. Yeni tasarımı sayesinde aracın toprak ile friksiyonu azalmıştır. Aracın çekiş gücü yükseltilmiş ve yolda kayma riski azaltılmıştır.

40,000ci Steiger traktörü üretilmiştir.

Case IH, Tyler Manufacturing’ı satın alır ve ziraat gereçleri ekipmanları pazarında da kendini gösterir.

Case IH, CNH’in bir bölümü olur.

MX270, Nebraska Üniversitesindeki Test Laboratuarında yeni sıralı ürün (row crop) traktör rekorunu kırar.

Şirket, Farmall markasının geri dönüşünü, yeni D ve DX traktör serilerini piyasaya sunarak açıklar. 100,000. Magnum traktör Racine, Wisconsin'de üretilir. Rusya Federe Devletinin Başbakan Yardımcısı ve Tarım Bakanı Alexei Gordeyev ile Rusya'nın ileri gelenlerinden oluşan bir delegasyon, Case IH'in Racine, Wisconsin'de bulunan merkez fabrikasını gezmeye ve ileriye dönük iş olanaklarını görüşmeye gelirler.

STX500 Steiger Quadtrac traktör, 321 hektar tarım toprağını 24 saatte sürerek, Dünya Toprak Sürme rekorunu kırar.

25 Haziran'da Montreal'daki Grand Prix of Canada ve Temmuz 2de, Indianapolis'teki U.S. Grand Prix araba yarışlarında Ferrari grubunun arabaları, şöhretli Case IH'ın amblemini arabalarında taşıyorlardı.

Case IH, traktörlerde sürekli değişken transmisyon (CVT) teknolojisi devreye aldı. CVT, tarla hızlarında operatörlerin ihtiyaç duyduğu en iyi güç ve yakıt dengesini otomatik olarak ayarlar.

Case IH Magnum traktörün 25. yılı kutlandı.

Case IH, Farmall traktörünün piyasaya sürülmesinin 90. yıldönümünü ve tarım endüstrisindeki değişimi kutladı.

Case IH Steiger traktörü, Almanya'daki Agritechnica fuarında "XXL 2014 Yılının Traktörü" seçildi.

Case IH Magnum traktörü, 2014 yılındaki EIMA fuarında “Yılın Traktörü” seçildi ve Magnum Rowtrac piyasaya sunuldu. Bu başarıyı takiben, Magnum, Paris'teki SIMA'da "Yılın Traktörü" ödülüne layık görüldü. Case IH Optum CVX, Kasım ayında düzenlenen Agritechnica fuarında L kategorisinde “Yılın Traktörü” seçildi.

Yeni Case IH Optum CVX traktöründeki yüksek performanslı motor freni, Uluslararası Tarım Makina Fuarı (FIMA) tarafından verilen 2016 "Teknik Yenilik" ödülünü aldı. Yaklaşık iki yüz yıllık geçmişiyle Case IH "Daha Fazlasını İsteyenlere" hizmet vermeye devam ediyor...

Türkiye’nin ilk yerli yarı-otomatik transmisyonuna sahip traktörü Farmall A Active Drive 4 piyasaya çıktı.

TürkTraktör’ün 65. Yılı

GALERİ | VİDEO